Colonneh Lodge Chapters

 
 
District Area Chapter Adviser Phone Meeting Time Meeting Location
Apollo  South Ted Butler 832-289-8561 last Sunday of month, 3:00 pm St. Paul Presbyterian Church
7200 Bellaire Houston, Tx 77498
Arrowhead  South Daniel Cawthon 281-242-4315 2nd Sunday of month , 3:00 pm Christ United Methodist Church, Scout Shack
1800 Austin Parkway Blvd., Sugar Land, 77479
Arrowmoon  North Bob Kane 936-662-7446 2nd Thursday of month, 7:00pm LDS Church
2814 Welsh Avenue, College Station
Big Cypress  West Marc Johnson 281-732-2565 3rd Thursday of month, 7:00 pm Cy-Hope
12715 Telge Rd, Cypress, TX 77429
Brahman  South Ron Chaka 979-358-0475 2nd Thursday of month, 7:30 pm Walter Meyer Scout Houses
Ave J and 5th St.
Brazos  South Monika Ricklefsen   3rd Thursday of month, 7:00 pm Pecan Grove Volunteer Fire Department
727 Pitts Rd. Richmond TX 77406
Copperhead  West Danny Reeves 281-450-5158 last Thursday of month, 7:00 pm Deerfield Village Rec Center
4045 Deerfield Village Dr. Houston, TX 77084
David Crockett  West Joe Pinteralli 979-733-2307    
Flaming Arrow  East Brian Lamison 985-773-3023 2nd Thursday of month, 7:00pm Strawbridge United Methodist
5629 Kingwood Dr, Kingwood, TX 77345
George Strake  North Tom Heinzler 832-766-0356 See district calendar Jones State Forest Training Room
1328 FM 1488, Conroe, TX 77384
Iron Horse  North Stephen Rollings 281-408-5204 2nd Thursday of month, 7:00 pm Bammel Church of Christ
2700 Cypress Creek Pkwy, Houston, TX 77068
Lone Star  East David Crawfoot 281-509-7261 1st Thursday of month, 7:30 pm Cockrell Scout Center
2225 N Loop W, Houston, TX 77008
Mustang  South Dana Harkey 713-722-8401 3rd Thursday of month, 7:30 pm Christ Memorial Lutheran,
14200 Memorial Dr., Houston, TX 77079
Orion  North Jim Jolly 832-797-6003 1st Thursday of month, 6:30pm The Church of The Good Shepherd
801 E. Main St, Tomball, TX 77375
Phoenix  North     1st Thursday of month, 7:00 pm Cypress Creek Christian Church
6823 Cypresswood, Spring, TX 77379
Raven  East Kelley Whitehead 713-305-3726 4th Thursday of month, 7:00 pm St Mark's United Methodist Church,
3811 N. Main St, Baytown 77521
San Jacinto  East Pete Sprunger 281-658-2040 2nd Thursday of month, 6:30 pm House of Prayer Lutheran Church
14045 Space Center Blvd, Houston, TX 77062
Soaring Eagle  West Matthew Podraza 281-739-9893 2nd Thursday of month, 7:00 pm St. Maximillian Kolbe Church
10135 West Rd, Houston, TX 77064
Texas Skies  West Christian Smerz 832-746-9520 3rd Thursday of month, 7:00 pm Deren-Huff Scout House,
20775 Kingsland Dr, Katy 77450
Thunder Wolf  South Brian Garcia 832-867-1645 2nd Sunday of month, 3:00 pm Scout House Christ United Methodist Church
1800 Austin Parkway Blvd, Sugar Land 77479
Twin Bayou  East Charles Anstead   See district calendar St. Luke's United Methodist Church, Blanton Scout House
3499 W. Alabama St, Houston, TX 77027